Yatırım Değerleme Oranları: Fiyat / Kazanç Oranı

fiyat kazanç oranı

Fiyat / kazanç oranı (F / K) yatırım değerleme göstergelerinin en iyi bilinenidir.  F / K oranının kusurları bulunmakla beraber yine de yatırım uzmanları ve yatırımcı tarafından en yaygın rapor edilen ve kullanılan değerlemedir. Yatırım araştırma hizmetlerinin finansal raporlaması, F / K oranını çoklu hesaplamak için mevcut hisse senedi fiyatına bölünen basit bir hisse başına (HBK) rakamını kullanmaktadır (Hisse başına kazanç =HBK= (Net Dönem Karı – İmtiyazlı hisse senedi temettüsü) / Ortalama Ödenmiş Paylar).

Piyasalarda tahmin edilen HBK rakamlarının genellikle çok iyimser olması sürpriz değil, aynı zamanda ayı piyasaları içindeki karamsarlığı da yansıtıyor. Ayrıca, tarihsel bir kayıt olarak, hisse senedi analisti kazanç tahminlerinin doğruluğunun yatırımcılar tarafından şüpheci olarak incelenmesi sır değildir. Yine de, bir şirketin kazançlarının ileriye dönük projeksiyonlarına dayanan analist tahminleri ve görüşler hisse senedi fiyatlama hususunda önemli bir rol oynamaktadır

Tarihsel olarak, geniş pazar için ortalama F / K oranı, ekonomik ve piyasa koşullarına bağlı olarak önemli derecede dalgalanma gösterse de yaklaşık 15 olmuştur. Oran, aynı zamanda, farklı şirketler ve endüstriler arasında geniş çapta değişecektir.

FORMÜLÜ

Fiyat / Kazanç Oranı = F / K= hisse başı fiyat / hisse başına kazanç (HBK)

Varyasyonlar:

F / K oranını hesaplamak için temel formül oldukça standarttır. Formülün payında asla bir problem yoktur -yatırımcı, çeşitli kaynaklardan geçerli bir kapanış hisse senedi fiyatı elde edebilir ve hepsi aynı rakamı üretir, ki bu da tabii ki hisse başına bir sayıdır.

Bununla birlikte, paydada HBK rakamında kullanılan sayılarda bir takım farklılıklar vardır.

Hisse başına temel kazanç – son raporlanan üç aylık net gelirden itibaren son 12 ay esas alınır. Yatırım araştırma materyalinde bu süre genellikle on iki aylık süreler olarak tanımlanır.

Hisse başına tahmini temel kazanç – son çeyrekte 12 aylık öngörmeye dayalıdır. Bu HBK hesaplaması “zor bir sayı” değil, yatırım araştırma analistleri tarafından üretilen bir tahmindir. Tahmini F / K oranı terimi, bu esasla hesaplanan bir F / K oranını belirlemek için kullanılır.

Değer çizgisi yatırım anketinin kombinasyon yaklaşımı – Altı aylık takip eden HBK ve altı ay ileriye veya tahmini HBK ‘yı hisse başına kazanç unsuru olarak kullanan bir F / K oranını popüler hale getirmiştir.  Bu oran:  Hisse Başına Nakit Kazanç – Bazı işletmeler HBK ‘yı hesaplamak için net gelir yerine işletme nakit akışını kullanan hisse başına nakit karlarını rapor eder.

Hisse Başına Diğer Kazançlar – Bu diğer kazanç metotları, özel durumlardan dolayı varsayımlara dayanmaktadır. Buradaki amaç, geleneksel finansal raporlamanın parçası olmayan bir şirketin bazı belirli işletim özelliklerinin etkisini vurgulamak olsa da, yatırımcıların bu HBK formlarının güvenilirliğinin şüpheli olduğunu unutmamaları gerekir.

Yorum:

Yüksek bir F / K oranı olan hisse senedi, yatırımcıların gelecekteki kazanç artışını öngörerek bugünkü kazançları için daha fazla ödeme yapması nedeniyle yatırımcıların genel piyasaya kıyasla gelecekte daha yüksek kazanç artışı beklediklerini göstermektedir. Dolayısıyla, bir genelleme olarak, bu özellikteki hisse senetleri büyüme stokları olarak düşünülür. Tersi durumda, düşük  F / K oranına sahip bir hisse senedi, yatırımcıların gelecekteki büyümesi için piyasa geneline kıyasla daha mütevazi beklentilere sahip olduklarını göstermektedir.

Büyüme yatırımcısı, cazip alımlar ve düşük F / K stokları gibi yüksek F / K oranı stoklarını kusurlu, olarak görüyor. Değerli yatırımcılar, yüksek fiyatlı olmayı düşündükleri yerde büyüme hisse senetleri satın almak yerine, zaman zaman çok iyi performans gösterecekleri bir pazarlık fiyata haklı ve değer kaybetmiş hisse senetleri olarak almaya tercih ediyorlar.

Not: Bu gösterge çok fazla yatırımcı dikkatini çekmesine rağmen, bu değerleme göstergesi ile ortaya çıkan önemli bir problem vardır ve yatırımcılar yalnızca bir yatırım kararı vermekten kaçınmalıdır. Oranın paydası (hisse başına kazanç), varsayımlara, yorumlara ve yönetim manipülasyonuna duyarlı kazançların belirlenmesine ilişkin muhasebe sözleşmelerine dayanır. Bu, Kar / Zararın oranının kalitesinin, alttaki kazanç numarasının kalitesi kadar iyi olduğu anlamına gelir.

F / K oranının sınırlamaları ne olursa olsun, yatırım camiası bu değerleme metriğini kapsamlı bir şekilde kullanmaktadır. Birçok hisse senedi teklifi sunumunda güncellenmiş bir şekilde, yani son 12 aylık kazançlar (bildirilen en son çeyreği temel alan) mevcut hisse senedi fiyatına bölünür. Bir hisse senedi alımını düşünen yatırımcılar bu mevcut F / K oranını hisse senedinin uzun vadeli (üç ila beş yıl) geçmiş rekoruyla karşılaştırmalıdırlar.

Finans eğitimi konusunda kendinizi tam olarak yetiştirmek istiyorsanız, bu makale serisinde işlediğimiz konuları yüzdeler, trend ve oran analizleri de dahil olmak üzere detaylı olarak öğreten profesyonel ir kurumdan eğitim almanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir