Oran Analizinde Kullanılan Teknikler

oran analizi

Adından da anlaşılacağı gibi, oran, diğerine bölünmüş birden fazla sayıdan başka bir şey değildir. Bununla birlikte, bunlar bir çeşit bağlamda kullanıldığında faydalı olurlar. Bu, bir analistin, bir oran hesaplamasından kaynaklanan sayıya baktığında, onu karşılaştırmak için makul bir temele sahip olması gerektiği anlamına gelir. Yalnızca analist sayıya bakıp ideal durumun nasıl olması gerektiğini karşılaştırdığında sayıları yönetimin ve finansal analizin güçlü bir aracı haline getirir.

Bu nedenle sayıların bölünmesi ve oranlar elde edilmesi temel beceri değildir. Aslında bu bölüm otomatikleştirilebilir ve bilgisayar tarafından yapılabilir. Şirketler analistlere basit bir bölme işlemi yapmakla para ödemek istemezler, değil mi? Gerçek beceri, bu sayıları yorumlayabilmektir. İşte bu sayıların yorumlanmasında kullanılan bazı yaygın teknikler:

Yatay Analiz

Yatay analiz, aynı oranın zaman içinde karşılaştırılması için kullanılan bir sanayi jargonudur. Bir oran hesaplandıktan sonra, analist eğilim oluşturmak için, değeri önceki çeyrekteki değer veya önceki yıllar ile karşılaştırır. Bu, iki gerekçeyle daha fazla alakalı bilgi sağlar.

Yatay analiz, şirketin istikrarlı bir sicili olup olmadığını veya bir kerede özel koşulların etkilenen oranının değerini açıklığa kavuşturmaktadır.

Yatay analiz, analistlerin iş performansındaki eğilimleri açıklamalarına yardımcı olur. Bu, onlara daha doğru gelecek projeksiyonları yapmalarına ve payı doğru bir şekilde değerlemelerine yardımcı olur.

Kesitsel Analiz

Kesit oranı analizi, oranların diğer şirketlerle karşılaştırılmasını ifade etmek için kullanılan sanayi jargonudur. Diğer şirketler aynı endüstriye ait olabilir veya olmayabilir. Enine kesit analizi bir analistin bir şirketin akranlarına göre ne kadar iyi performans gösterdiğini anlamasına yardımcı olur. Bir bakıma iş çevrimleri etkisini ortadan kaldırır. Kesitsel analizin birçok varyasyonu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Endüstri Ortalaması: En popüler yöntem endüstri ortalamasını alıp firmanın oranları ile karşılaştırmaktır. Bu, şirketin ortalama bir firmaya kıyasla nasıl performans gösterdiğinin bir ölçüsüdür.

Endüstri Lideri: Birçok şirket ve analistler ortalama olmaktan memnun değildir. Endüstri lideri olmak ve onlara karşı benchmark yapmak isterler.

En İyi Uygulama: Şirket, endüstri lideri olduğu takdirde, genellikle endüstri sınırını aşar ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi birinden ilham almaya çalışır. Onlar, dünyanın dört bir yanındaki en iyi uygulamalarla kıyaslarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir