Oran Analizi Sınırlamaları

Şüphesiz oran analizi, finansal planlama ve finansal analizin en güçlü araçları arasındadır. İşlerinde daha verimli olmak isteyen herhangi bir yatırımcı, oran ve oran analizini anlamak için daha fazla zaman ayırmalıdır. Ancak, bu sınırlamaların olmadığı anlamına gelmez. Tüm tekniklerde olduğu gibi, finansal oranların da sınırlamaları vardır. Sınırlamaları anlamak, yatırımcıların olası kusurları oranlarla anlamasına ve bunlardan kaçınmasına yardımcı olacaktır. İşte eksiklikler:

Yanıltıcı Finansal Tablolar

Oran analizine yönelik ilk ve en önemli tehdit, yönetim tarafından çıkarılan kasıtlı yanıltıcı ifadelerdir. Çoğu şirketin yönetimi, yatırımcıların satış, kazanç, nakit akışı gibi belli sayılara çok ciddi bir şekilde baktıklarının farkındadır. Mali tablolarda yer alan diğer rakamlar bu konuya ilgi göstermemektedir. Bu nedenle, önemli metriklerin iyi görünmesini sağlamak için yasal çerçeve içindeki sayıları manipüle ederler. Bu, halka açık şirketler arasında yaygın bir uygulamadır ve “Vitrin Düzenlemesi – Window Dressing” olarak adlandırılır. Yatırımcılar böyle bir vitrin örtüsünün farkında olmalı ve bu sayılara dayanan oranların hesaplanması ve yorumlanmasında dikkatli olmalıdırlar.

Mukayese

Karşılaştırma, oran analizinin en önemli noktasıdır. Oranlar bir kez hesaplandıktan sonra, diğer şirketlerle veya zamanla karşılaştırılmalıdır. Bununla birlikte, birçok şirket, birbiriyle uyuşmayan muhasebe politikalarına sahiptir. Bu, anlamlı bir oran analizi yapılmasını imkansız kılar. Tüm dünyada düzenleyiciler, finansal tabloları standartlaştırmaya çalışıyorlar. Ancak, birçok durumda şirketler hala kendi ifadelerini, kıyaslanamayacak muhasebe politikalarını seçebilirler.

Niteliksel Faktörler

Zamana göre karşılaştırma, oran analizinde kullanılan diğer önemli bir tekniktir. Yatay analiz denir. Bununla birlikte, zaman içinde çoğu zaman karşılaştırma, enflasyon nedeniyle anlamsızdır. İki şirket aynı makineyi aynı verimlilikle kullanıyor olabilir, ancak daha düşük bir fiyata makineyi daha önce satın aldığından daha iyi bir orana sahip olacaktır. Ayrıca, makine daha önce satın alındığı için, değer düşüklüğüne daha yakın olabilir. Ama oran bunu yansıtmaz.

Öznel Yorumlama

Finansal oranlar, bir işletmenin faaliyet gösterme şekli hakkında “baş kurallar” olarak belirlenir. Ancak, bu baş kuralların bir kısmının modası geçmiştir. Bu nedenle, firmalar yeni bir tür iş modeli ile geldiklerinde, bu oranlar şirketin iyi bir yatırım tercihi olmadığını gösterir. Gerçekte şirket sadece “alışılmamış”dır. Birçoğu bu şirketlere yenilikçi bile diyebilir. Bu şirketlerin oran analizi, anlamlı bilgi sağlamamaktadır. Yatırımcılar kararlarını vermek için daha fazla düşünmelidirler.

Meselenin temellerinden olan finansal plan konusunu incelemek için: http://www.finanskurslari.com/category/finansal-planlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir