Farklı Kullanıcı Gruplarının Farklı Oranlara Göre Önemi

rasyo oranı

Daha önce de gördüğümüz gibi, çok çeşitli finansal oranlar mevcuttur ve birçok kategoriye girerler. Varyasyonlar dahil edilirse, uygulamada yaygın olan yüzlerce çeşit oran vardır. Ancak, tüm oranlar herkes tarafından düzenli olarak kullanılmamaktadır. Bazı kullanıcı grupları için diğer kullanıcı gruplarına göre daha önemli olan bazı oranlar vardır. Bu makalede, bunun neden böyle olduğu açıklanmaktadır:

Yönetim: Ciro ve Faaliyet Performansı Oranları

Şirketin yönetimi, sonuçlarla o kadar ilgilenmeyebilir. Genellikle sebebi ile daha çok ilgilenirler. Bunun nedeni, diğer paydaş sınıflarının firmanın işleyişi üzerinde kontrol sahibi olmamasıdır. Diğer tüm paydaşlar yönetimi yıllık genel kurul toplantısında sorgulamaktadır. Bu nedenle yönetim, mümkün olduğunca oranlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Operasyon performans oranları yaratırlar ve önceki performanslarına ve geçmişten öğrenmek için diğerlerinin performansına göre karşılaştırırlar ve yatırımcılara tatmin edici cevaplar verebilirler.

Hissedarlar: Karlılık

Hissedarlar, açık nedenlerle, en çok kârlılıktan kaygı duyuyorlar. Yatırımları risk altında ve maksimum kazanmayı bekliyorlar. Yatırımcılar kârlılık sayılarını inceliyor ve en ufak bir kötü yönetim belirtisine tepki veriyorlar. Hissedarlar için kârlılık oranları başlangıç ​​noktasıdır. Sonra oraların izlerini takip ederler. Bununla birlikte, son yirmi yılda odak, sürekli olarak nakit akış oranlarına doğru kaymaktadır.

Borç sahipleri ve Tedarikçileri: Nakit Akışı ve Likidite

Borç sahipleri ve tedarikçileri kendilerine söz verildiği tarihte söz verilen tutarın ödenip ödenmeyeceği konusunda endişelidir. Bu sebeple firmanın likiditesi konusundaki endişelerini arttırır. Likidite sorunlarının en küçük belirtileri, tedarikçilerin tedarik kesintileriyle karşılanmaktadır.

Borç sahiplerinin aynı oranlardan kaygı duyması, şirket için kendini güçlendirici bir negatif döngü yaratır. Bunun nedeni, aynı zamanda tedarikçilerin kredi ve malları kestiğinde, borç sahiplerinin daha fazla borç vermeyi reddetmesi ve nakit sıkıntısı çekilmesidir.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ödeme Gücü

Borç sahipleri tedarikçiler kısa vadeli likidite ve nakit akışı konusunda endişe duyarken, kredi derecelendirme kuruluşları bir adım öne geçmektedir. Şirketin uzun vadede yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceğini kapsamlı bir şekilde analiz etmek için borç ödeme oranlarını kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir